Stany USA są twarde wobec przepisów z czasów „wojny z narkotykami”, aby zaradzić kryzysowi związanemu z fentanylem (2024)

Gdy amerykańskie stany spieszą się, by ograniczyć rosnącą liczbę ofiar śmiertelnych spowodowanych przez fentanyl, doładowany opioid krążący w nielegalnych dostawach narkotyków w USA, coraz częściej sięgają po prawa i taktyki przypominające nieudaną „wojnę z narkotykami” z lat 80.

Osiem wystarczy, aktor Adam Rich zmarł z powodu efektów fentanylu, mówi raport z autopsjiCzytaj dalej

W ostatnich miesiącach dziesiątki stanów wprowadziły surowsze przepisy w desperackiej próbie powstrzymania fali reklamacji narkotyków.prawie 200 istnień dzienniejest to główna przyczyna zgonów wśród dorosłych Amerykanów w wieku poniżej 45 lat.

Inne stany odkurzają stare przepisy, które pozwalają im oskarżać dostawców narkotyków o morderstwo, w tym użytkowników, takich jak17-latek z Tennesseepo tym, jak przedawkowała wraz z dwoma kolegami z klasy, biorąc kokainę z dodatkiem fentanylu. Zginęli, ale ona przeżyła i została oskarżona o zabicie swoich przyjaciół.

Virginia poszła dalej, klasyfikując nielegalnie produkowany fentanyl jako „broń terroryzmu” wraz z bombami, czynnikami biologicznymi i urządzeniami radioaktywnymi w celu zwiększenia kar więzienia dla dilerów. Prokuratorzy generalni 18 stanów naciskają na prezydenta Joe Bidenazadeklarowaćfentanyl jako broń masowego rażenia, twierdząc, że w ciągu jednego miesiąca amerykańskie służby celne skonfiskowały ilość narkotyku wystarczającą do zabicia każdego Amerykanina.

Ale krytycy twierdzą, że środki mają echazdyskredytowanyW latach 80. uchwalono przepisy mające na celu zwalczanie epidemii cracku, w tym wyroki dożywocia dla osób zajmujących się handlem narkotykami, które zabiły użytkownika.

Mjr Neill Franklin, były dowódca biura antynarkotykowego policji w Baltimore, a wcześniej agent narkotykowy w policji stanowej Maryland, powiedział, że przepisy te doprowadziły do ​​gwałtownego wzrostu aresztowań i kar więzienia, zwłaszcza czarnych Amerykanów, bez większego wpływu na narkotyki handel.

„Kiedy crack uderzył w nasze miasta, powiedzieli, że musimy coś z tym zrobić. „Bądźmy twardzi z tymi karami”. Wtedy zdaliśmy sobie sprawę, jaki popełniliśmy błąd i wycofaliśmy te archaiczne zasady. Mamy więc do czynienia z fentanylem i zaczynamy widzieć powtórkę nieudanych polityk i praw z przeszłości” – powiedział Franklin, który po odejściu z policji kierował Law Enforcement Action Partnership, grupą zajmującą się reformą wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych.

„To odruchowa reakcja emocjonalna, która niczego nie zmieni. W rzeczywistości spowoduje to szkody, gdy ponownie będziemy podróżować tą drogą, prześladując użytkowników zamiast zapewniać im pomoc, której potrzebują. Zmierzamy w złym kierunku, ponieważ nasi decydenci, nasi przywódcy polityczni chcą sprawiać wrażenie silnych i twardych w stosunku do przestępczości, twardych w stosunku do narkotyków. Ale to nie jest odpowiedź – dodał.

Nacisk na podjęcie ostrzejszych działań jest częściowo napędzany przez pogrążonych w żałobie rodziców, którzy czasami opisują fentanyl językiem terroryzmu, ponieważ jest to przerażający, bardzo niebezpieczny zabójca, często ukryty w innych narkotykach, takich jak heroina i kokaina, lub przebrany za pigułki na receptę.

Syntetyczny opioid, zwykle wytwarzany z substancji chemicznych wytwarzanych w Chinach i wysyłanych przez Meksyk, jest popularny wśród karteli, ponieważ jest wielokrotnie silniejszy niż inne narkotyki, a zatem wymaga mniejszych ilości, które są łatwiejsze do przemycenia niż heroina czy kokaina. Fentanyl jest następnie dodawany do innych leków, aby zwiększyć ich siłę i wartość, ale niewielkie jego ilości są tak silne, że trudno jest obliczyć siłę narkotyku i łatwo przedawkować nieświadomego użytkownika.

Rosnąca liczba ofiar śmiertelnych mapodpowiadali rodzicew całym kraju, aby zamieścić swoje zdjęciazagubione dzieciNAbillboardyjako ostrzeżenie dla innych i żądanie podjęcia działań przeciwko temu, co szefowa amerykańskiej Agencji ds. Zwalczania Narkotyków, Anne Milgram, nazwała „najbardziej śmiercionośnym zagrożeniem narkotykowym, jakie nasz naród kiedykolwiek napotkał”.

Kathy Plante-Hunt umieściła w Watertown w stanie Nowy Jork tablicę upamiętniającą swoją córkę Tamarrę: „Dalarz narkotyków sprzedał mojej córce jej ostatnie tchnienie… FENTANYL ZABIJA!”

W Oklahomie rodzice wznieśli siębillboardze zdjęciami kilkunastu ofiar przedawkowania opioidów obok napisu „Ich życie ma znaczenie” oraz pytania: „Dlaczego dilerom narkotyków uchodzi na sucho morderstwo?”

Podobne znakipojawił się w Teksasiegdzie gwałtowny wzrost liczby zgonów związanych z fentanylem, który wyniósł ponad 2000 osób w zeszłym roku, spowodował kilkanowe prawaw tym rezerwę na opłaty za morderstwo, gdy dostarczenie silnego opioidu powoduje śmierć. Ustawodawstwo w Teksasie było częściowo napędzane przez 10 uczniów z trzech szkół na północnych przedmieściach Dallas, którzy pod koniec ubiegłego roku przedawkowali narkotyki zawierające fentanyl. Trzech z nich zmarło.

Stany USA są twarde wobec przepisów z czasów „wojny z narkotykami”, aby zaradzić kryzysowi związanemu z fentanylem (1)

Gubernator Teksasu, Greg Abbott, pochwalił pogrążonych w żałobie krewnych, którzy walczyli o zaostrzenie prawa, podpisując cztery ustawy w ostatnich miesiącach.

„Epidemia fentanylu pochłonęła zbyt wiele niewinnych istnień ludzkich, ale dzięki pracy odważnych rodziców i bliskich, takich jak ci tutaj dzisiaj, uświadomiliśmy Teksańczykom ten kryzys” – powiedział.

„Jeśli rozprowadzasz tę truciznę, naszym celem jest oskarżenie cię o morderstwo w przypadku przedawkowania” – powiedział szeryf hrabstwa Los Angeles, Robert Luna. „Jasne i proste, rozprowadzasz tę truciznę, pójdziesz do więzienia na długi czas za popełnienie morderstwa”.

Inne stany wydłużyły czas więzienia za przestępstwa z udziałem fentanylu. W maju stan Iowa wprowadził wyroki do 50 lat więzienia za sprzedaż narkotyku.

Grupa republikańskich senatorów przedstawiła tzwMorderstwo za morderstwo za śmiercionośną ustawę o dystrybucji fentanyluw lutym, która obejmuje karę śmierci dla dilerów.

Prokuratorzy w Kalifornii dołączyli do nichFloryda, Indiana, Missouri i inne stany w ściganiu zarzutów morderstwa lub nieumyślnego spowodowania śmierci przeciwko dostawcom fentanylu, nawet jeśli są to przyjaciele i rodzina.

pomiń poprzednią promocję newslettera

po promocji newslettera

W maju 17-letnia uczennica z Tennessee została oskarżona o morderstwo po tym, jak przedawkowała dwóch przyjaciół, którzy zmarli. Młode kobiety wzięły do ​​samochodu kokainę z fentanylem krótko po ceremonii ukończenia szkoły średniej w Somerville, na wschód od Memphis. Na miejscu znaleziono martwe dwie dziewczyny. Trzeci w stanie krytycznym trafił do szpitala. Po wyzdrowieniu została oskarżona o dwa morderstwa drugiego stopnia i posiadanie kontrolowanej substancji.

W Ozark w stanie Missouri nastolatek został w grudniu oskarżony o morderstwo i narażenie dziecka na niebezpieczeństwo za dostarczenie narkotyków, które zabiły 16-letnią dziewczynę, którą spotkał w kościele. 15-letnia dziewczyna z Wisconsin została oskarżona w lutym o lekkomyślne zabójstwo po tym, jak dostarczyła fentanyl, aby spłacić dług narkotykowy innemu nastolatkowi, który następnie przedawkował i zmarł.

Krytycy, tacy jak Gene Wu, członek Izby Reprezentantów w Teksasie, zastanawiają się, czy takie ściganie zrobi co*kolwiek, by ograniczyć przedawkowanie.

„Żadne badanie nigdy nie wykazało, że zwiększenie kar za używanie narkotyków kiedykolwiek zmniejszyło używanie narkotyków u osób uzależnionych od narkotyków”powiedziałpodczas debaty o nowych prawach swojego stanu.

Jennifer Carroll, antropolog medyczny z North Carolina State University i autorka niedawnej pracybadaniektóry stwierdził, że akcje mające na celu aresztowanie handlarzy narkotyków faktycznie doprowadziły do ​​przedawkowania, nazwał nowe przepisy „kategorycznie nieprzyzwoitymi”.

„Mamy wiele bardzo dobrych bezpośrednich i poszlakowych dowodów na to, jaki będzie wpływ tych przepisów. Myślę, że to będzie straszne” – powiedziała.

„Mamy polityków, którzy podsycają prawdziwy smutek rodzin, które straciły bliskich, i mówią im, że tego rodzaju prawa zrobią coś, na przykład przyniosą sprawiedliwość, a nawet zapobiegną temu, by przydarzyło się to komuś innemu. To nie jest prawda. Wszystkie dowody, jakie mamy, mówią nam, że tego rodzaju ścigania i tego rodzaju działania policyjne faktycznie zwiększają szkody społeczne, zwiększają ryzyko przedawkowania. W rzeczywistości zwiększają prawdopodobieństwo, że kolejna tragedia przydarzy się innej rodzinie”.

Surowsze egzekwowanie czasami pojawia się również w sprzeczności z prawami Dobrego Samarytanina, które mają na celu zmniejszenie liczby zgonów poprzez ochronę osób zażywających narkotyki przed aresztowaniem, jeśli wezwą pomoc, gdy inni przedawkują.

Oklahoma ma właśnie takie prawo, jeszcze w kwietniu prokuratorzynaładowany42-letni mężczyzna z Oklahoma City, Joshua Askins, popełnił morderstwo po tym, jak wezwał pogotowie, kiedy mężczyzna, z którym palił fentanyl, przedawkował i zmarł. Drugi mężczyzna, Christopher Drake, zapłacił za narkotyk, który kupili od dilera.

Jonathan Caulkins, specjalista ds. polityki narkotykowej na Uniwersytecie Carnegie Mellon i współautor książki Marijuana Legalization: What Every Needs to Know, powiedział, że ściganie osoby, która sprzedaje lub udostępnia niebezpieczną dawkę narkotyków, jest ściganiem niewłaściwej osoby.

„Te oskarżenia nie zadziałają, nie osiągną wiele, ponieważ są skierowane do niewłaściwych ludzi. Nie ma nic złego w długim wyroku za narkotyki dla kogoś, kto „zasługuje na to”. Po prostu chcesz, żeby był przywiązany do właściwej osoby” – powiedział.

Caulkins powiedział, że ponad 1 milion osób jest zaangażowanych w dystrybucję nielegalnych narkotyków w Ameryce Północnej, a wydawanie długich wyroków więzienia osobom dostarczającym fentanyl na końcu łańcucha dealerskiego nie będzie miało większego znaczenia, ponieważ pozostawia pierwotnych dostawców nietkniętymi.

„Ci, którzy sprzedają ogromne ilości narkotyków, są odpowiedzialni za bardzo dużą liczbę zgonów, nie tylko z powodu zażywania narkotyków, ale także po prostu zabijają i torturują ludzi” – powiedział.

Mimo to Caulkins powiedział, że współczuje politykom szukającym sposobu na powstrzymanie kryzysu.

„Dobrze rozumiem okropną sytuację, w której znajdują się politycy, ponieważ to jest po prostu fenomenalnie katastrofalna rzecz, która się dzieje. Oczywiście przywódcy polityczni znajdują się pod ogromną presją, aby coś zrobić, więc podejmują działania, które są dość głupie” – powiedział.

Stany USA są twarde wobec przepisów z czasów „wojny z narkotykami”, aby zaradzić kryzysowi związanemu z fentanylem (2024)
Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Prof. Nancy Dach

Last Updated:

Views: 6176

Rating: 4.7 / 5 (57 voted)

Reviews: 80% of readers found this page helpful

Author information

Name: Prof. Nancy Dach

Birthday: 1993-08-23

Address: 569 Waelchi Ports, South Blainebury, LA 11589

Phone: +9958996486049

Job: Sales Manager

Hobby: Web surfing, Scuba diving, Mountaineering, Writing, Sailing, Dance, Blacksmithing

Introduction: My name is Prof. Nancy Dach, I am a lively, joyous, courageous, lovely, tender, charming, open person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.